PE-1008CD181KTT
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
FIXED IND 180NH 620MA 770 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PE-1008CD181KTT PDF
Type Description
Series:1008CD
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:180 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):620 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):770mOhm Max
Q @ Freq:45 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:650MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):0.090" (2.29mm)