IMC0603ER68NJ
Description
FIXED IND 68NH 250MA 1.3 OHM SMD
DataSheet
IMC0603ER68NJ PDF
Material - Core:Ceramic
Inductance:68 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):250 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.3Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 500GHz
Frequency - Self Resonant:1.5GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Size / Dimension:0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max):0.049" (1.25mm)