ILC0805ER56NJ
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 56NH 300MA 750 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ILC0805ER56NJ PDF
Type Description
Series:ILC-0805
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic
Inductance:56 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):300 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):750mOhm Max
Q @ Freq:18 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:700MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)