SC10F-390
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 39UH 2.2A 120 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC10F-390 PDF
Type Description
Series:SC10F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:39 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.2 A
Current - Saturation (Isat):1.58A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):120mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.453" L x 0.382" W (11.50mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)