ELC-16B100L
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 5.6A 22 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ELC-16B100L PDF
Type Description
Series:16B
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):5.6 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):22mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.906" (23.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
P1171.183NLT
P1171.183NLT
FIXED IND 18UH 3.4A 40 MOHM SMD
FIXED IND 1MH 38MA 72 OHM TH
SC312MF-2R2
SC312MF-2R2
FIXED IND 2.2UH 1.2A 157 MOHM
CMF5521K000BERE70
CMF5521K000BERE70
RES 21K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
ELC-16B100L
ELC-16B100L
FIXED IND 10UH 5.6A 22 MOHM TH