AISM-1210H-331K-T
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330UH 60MA 16 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AISM-1210H-331K-T PDF
Type Description
Series:AISM-1210H
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:330 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):60 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):16Ohm Max
Q @ Freq:20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:6MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.094" (2.40mm)