NLC565050T-2R2K-PF
Description
FIXED IND 2.2UH 1.3A 60 MOHM SMD
DataSheet
NLC565050T-2R2K-PF PDF
Type Description
Series:NLC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.3 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):60mOhm Max
Q @ Freq:10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:42MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2220 (5650 Metric)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)