SC10F-681
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 680UH 540MA 1.9 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC10F-681 PDF
Type Description
Series:SC10F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:680 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):540 mA
Current - Saturation (Isat):380mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.9Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.453" L x 0.382" W (11.50mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)