SCRH64B-680
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 68UH 510MA 630 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SCRH64B-680 PDF
Type Description
Series:SCRH64B
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:-
Inductance:68 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):510 mA
Current - Saturation (Isat):510mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):630mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):0.205" (5.20mm)