CM160808-R18JL
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 180NH 80MA 6.5 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CM160808-R18JL PDF
Type Description
Series:CM160808
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Alumina
Inductance:180 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):80 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):6.5Ohm Max
Q @ Freq:4 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant:1GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:25.2 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.037" (0.94mm)