L0201C2N4SRMST
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.4NH 200MA SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
L0201C2N4SRMST PDF
Type Description
Series:L-RMS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic
Inductance:2.4 nH
Tolerance:±0.3nH
Current Rating (Amps):200 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):-
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.013" (0.33mm)