RL895-270K-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 27UH 1.6A 60 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RL895-270K-RC PDF
Type Description
Series:RL895
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:27 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.6 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):60mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:8MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FIXED IND 10UH 219MA 3.7 OHM TH
CDRH74-391MC
CDRH74-391MC
FIXED IND 390UH 290MA 2.85 OHM
SCB75F-6R8
SCB75F-6R8
FIXED IND 6.8UH 3.24A 60 MOHM
SiT3372AI-2E2-33NX70.656000T
SiT3372AI-2E2-33NX70.656000T
XTAL OSC VCXO 70.6560MHZ LVDS
RL895-270K-RC
RL895-270K-RC
FIXED IND 27UH 1.6A 60 MOHM TH
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 3.5MM
TERM BLK 9P SIDE ENT 5.08MM PCB