
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1140 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 15 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 27 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 6mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.500" Dia (38.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.030" (26.16mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 1140-150K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 820UH 590MA 1.55 OHM
FIXED IND 47UH 1.5A 100 MOHM SMD
FIXED IND 22UH 480MA 610 MOHM
XTAL OSC XO 32.7680KHZ CMOS SMD
FIXED IND 15UH 27A 6 MOHM TH
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB