
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1140 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 27 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 21 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 10mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.500" Dia (38.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.030" (26.16mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 1140-270K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1.6UH 8.5A 6.3 MOHM
FIXED IND 12NH 1A 90 MOHM SMD
FIXED IND 33UH 2.6A 70 MOHM SMD
FIXED IND 27UH 21A 10 MOHM TH
RES 320 OHM 0.1% 0.3W RADIAL
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM