ELJ-FB1R0KF
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 470MA 520 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ELJ-FB1R0KF PDF
Type Description
Series:FB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:1 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):470 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):520mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant:80MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)