CM160808-12NJL
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12NH 400MA 350MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CM160808-12NJL PDF
Type Description
Series:CM160808
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Alumina
Inductance:12 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):350mOhm Max
Q @ Freq:10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:2.8GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.037" (0.94mm)