S4924R-102K
Description
FIXED IND 1UH 2.32A 70 MOHM SMD
DataSheet
S4924R-102K PDF
Type Description
Series:S4924R
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:1 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.32 A
Current - Saturation (Isat):2.32A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):70mOhm Max
Q @ Freq:44 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:140MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):0.230" (5.84mm)