
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PTKM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 250 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 2.07 A |
| Current - Saturation (Isat): | 900mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 160mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 1MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.850" Dia x 0.400" W (21.59mm x 10.16mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of PTKM250-121 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 68UH 281MA 5.1 OHM SMD
FIXED IND 3.3UH 750MA 220 MOHM
FIXED IND 47UH 1.77A 215 MOHM
XTAL OSC VCXO 614.0000MHZ LVDS
CONN SOCKET 16POS 0.1 GOLD PCB
FIXED IND 250UH 2.07A 160 MOHM
D38999/25HE8CA