
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PM528S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 8.2 µH |
| Tolerance: | ±30% |
| Current Rating (Amps): | 2.1 A |
| Current - Saturation (Isat): | 1.6A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 55mOhm Max |
| Q @ Freq: | 7 @ 7.96MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 34MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 400 |
Current price of PM528S-8R2-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1.2UH 17.5A 3.1 MOHM
FIXED INDUCTOR 720NH 26A
FIXED IND 680NH 390MA 500 MOHM
DC DC CONVERTER 12V 6W
FIXED IND 8.2UH 2.1A 55 MOHM SMD
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP
FL BAR LIGHT MOUNTING BRACKETS