
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PM518S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 27 µH |
| Tolerance: | ±30% |
| Current Rating (Amps): | 750 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 800mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 320mOhm Max |
| Q @ Freq: | 10.2 @ 2.52MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 21MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of PM518S-270-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 6.8UH 6A 16.5 MOHM SMD
FIXED IND 220NH 1.07A 110 MOHM
FIXED IND 12UH 2.6A 60 MOHM TH
XTAL OSC VCXO 148.5000MHZ LVDS
XTAL OSC VCXO 30.7200MHZ HCSL
SENSOR PRESS ABSOLUTE 15PSI 8DIP
FIXED IND 27UH 750MA 320MOHM SMD