
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 160R |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 560 µH |
| Tolerance: | ±1% |
| Current Rating (Amps): | 40 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 81Ohm Max |
| Q @ Freq: | 28 @ 790kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 2.8MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 790 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.080" (2.03mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 160R-564FS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 15UH 18A 11.5MOHM SMD
FIXED IND 470UH 450MA 1.42 OHM
FIXED IND 1UH 9A 10 MOHM SMD
LED XLAMP 5000K WHITE 9V SMD
XTAL OSC XO 19.4400MHZ CMOS SMD
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
FIXED IND 560UH 40MA 81 OHM SMD