
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PT |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Inductance: | 750 µH |
| Tolerance: | ±15% |
| Current Rating (Amps): | 3.7 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 280mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.700" Dia x 0.700" W (43.18mm x 17.78mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of PT750-1700 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 3UH 3.8A 20 MOHM SMD
FIXED IND 47UH 1.04A 362 MOHM
FIXED IND 220UH 500MA 1.58 OHM
CRYSTAL 24.0000MHZ 16PF SMD
XTAL OSC XO 75.0000MHZ LVPECL
SOLDER SPHERES SN96.5/AG3.0/CU0.
FIXED IND 750UH 3.7A 280 MOHM TH