IRF36ER470K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 47UH 340MA 1.22 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IRF36ER470K PDF
Type Description
Series:IRF-36
Package:-
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:47 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):340 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.22Ohm Max
Q @ Freq:45 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:6.3MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MIL4922-24L
MIL4922-24L
FIXED IND 82UH 810MA 604 MOHM