
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 5500 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 1.2 mH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 1.01 A |
| Current - Saturation (Isat): | 510mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 977mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 130°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.520" (13.21mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 600 |
Current price of 5500-125K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 4.7MH 140MA 4.53 OHM
FIXED IND 22UH 277MA 2.6 OHM SMD
FIXED IND 27UH 88MA 5.8 OHM SMD
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD
DIODE ZENER 15V 1W DO204AL
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
FIXED IND 1.2MH 1.01A 977 MOHM