
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 4590R |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 560 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 1.15 A |
| Current - Saturation (Isat): | 740mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 504mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of 4590R-564J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 100NH 2.2A 40 MOHM TH
FIXED IND 120NH 1.075A 130 MOHM
FIXED IND 10UH 4A 30 MOHM SMD
LED COB CXA1304 WARM WHT SQUARE
MEMS OSC XO 26.0000MHZ H/LV-CMOS
FIXED IND 560UH 1.15A 504 MOHM
BAG STATIC SHLD MTL IN 30"X8"