
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CTX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Inductance: | 1 mH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 1.5 A |
| Current - Saturation (Isat): | 2.1A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 638mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 75°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Horizontal (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.173" Dia (29.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.228" (31.20mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of CTX1000-1-52LPR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 150UH 2.33A 100 MOHM
FIXED IND 17UH 7.58A 17 MOHM SMD
FIXED IND 180UH 158MA 6.6 OHM TH
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 200W
PSHINSEL PLAS BZL RED 1 NO/NC
FIXED IND 1MH 1.5A 638 MOHM TH