
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1638 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Molded |
| Material - Core: | Iron |
| Inductance: | 270 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 143 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 11Ohm Max |
| Q @ Freq: | 65 @ 790kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 5.7MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 790 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of 1638-00J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 10UH 1.97A 78.6 MOHM
FIXED IND 43NH 500MA 280 MOHM
FIXED IND 2.2UH 555MA 900 MOHM
CONN HEADER VERT 88POS 1.27MM
FIXED IND 12NH 1.19A 69 MOHM SMD
FIXED IND 270UH 143MA 11 OHM TH
CONN RCPT HSNG FMALE 3POS PNL MT