78F151J-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 150UH 150MA 5.4 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
78F151J-RC PDF
Type Description
Series:78F
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:150 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):150 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):5.4Ohm Max
Q @ Freq:60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:4.75MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max):-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1008-472F
1008-472F
FIXED IND 4.7UH 334MA 1.35 OHM