
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1638 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Molded |
| Material - Core: | Iron |
| Inductance: | 560 µH |
| Tolerance: | ±3% |
| Current Rating (Amps): | 107 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 19.5Ohm Max |
| Q @ Freq: | 65 @ 790kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 3.8MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 790 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of 1638-16H is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 120NH 1.225A 100 MOHM
FIXED IND 560NH 550MA 500 MOHM
FIXED IND 33UH 14.7A 11 MOHM TH
CONN HEADER VERT 18POS 2MM
IC REG BOOST 3.2V 300MA SOT89-3
RF SHIELD 1.25" X 3.25" T/H
FIXED IND 560UH 107MA 19.5 OHM