
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CTX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Inductance: | 500 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 3.1 A |
| Current - Saturation (Isat): | 3.3A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 183mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 75°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Horizontal (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.445" Dia (36.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.583" (14.80mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 32 |
Current price of CTX500-2-52LP-R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 2.7UH 413MA 880 MOHM
FIXED IND 36NH 540MA 250 MOHM
FIXED IND 100NH 4A 20 MOHM TH
CAP CER MLCC
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW
FIXED IND 500UH 3.1A 183 MOHM TH
NETWORK SWITCH-MANAGED 16 PORT