
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | P160R |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 270 µH |
| Tolerance: | ±1% |
| Current Rating (Amps): | 107 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 93mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 10.8Ohm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.100" (2.54mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of P160R-274FS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 100UH 47MA 21 OHM SMD
FIXED IND 12MH 65MA 93 OHM SMD
FIXED IND 330NH 1.3A 130 MOHM TH
CRYSTAL 26.0000MHZ 10PF SMD
MEMS OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
FIXED IND 270UH 107MA 10.8 OHM
400MA INDUCTOR BUILT-IN STEP-DOW