
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2890 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Molded |
| Material - Core: | Phenolic |
| Inductance: | 1.2 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 2.4 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 75mOhm Max |
| Q @ Freq: | 60 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 170MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.280" Dia x 0.900" L (7.11mm x 22.86mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 800 |
Current price of 2890-00J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND
FIXED IND 220UH 45MA 24 OHM SMD
FIXED IND 470NH 790MA 240 MOHM
XTAL OSC VCXO 122.8800MHZ LVDS
XTAL OSC VCXO 35.3280MHZ LVDS
DEV KIT FOR XRP7714
FIXED IND 1.2UH 2.4A 75 MOHM TH