
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 5500R |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 8.2 mH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 390 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 190mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 6.44Ohm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 130°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.520" (13.21mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 600 |
Current price of 5500R-825J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 12UH 160MA 2.7 OHM SMD
FIXED IND 18UH 1.05A 130 MOHM
FIXED IND 22UH 110MA 12 OHM SMD
TVS DIODE 28V 45.4V SMC
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
FIXED IND 8.2MH 390MA 6.44 OHM
MET CABGLAND IP65 W/GKT PG16