
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 4590R |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 10 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 6.44 A |
| Current - Saturation (Isat): | 5.2A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 16mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of 4590R-103J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND
FIXED IND 2.2UH 14.4A 4.41 MOHM
FIXED IND 68UH 1.6A 166 MOHM SMD
TVS DIODE 8V 13.6V DO215AA
FIXED IND 10UH 6.44A 16 MOHM TH
MOD BLOCK XHP50 3000K SQUARE
TOOL DIE ASSY 22-16AWG SOLIS