
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PTKMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 500 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 2.6 A |
| Current - Saturation (Isat): | 1.1A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 160mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 800kHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.150" Dia x 0.475" W (29.21mm x 12.06mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of PTKM500R-59 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 10MH 1.8A 1.16 OHM TH
FIXED IND 47UH 110MA 4.5 OHM TH
FIXED IND 1MH 45MA 18.6 OHM SMD
FIXED IND 680NH 280MA 1.85 OHM
DC DC CONVERTER 5V 2W
FIXED IND 500UH 2.6A 160 MOHM TH
CONN RCPT HSNG MALE 18POS INLINE