
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 511R |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Iron |
| Inductance: | 7.5 µH |
| Tolerance: | ±1% |
| Current Rating (Amps): | 420 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 550mOhm Max |
| Q @ Freq: | 50 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 55MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of 511R-42F is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 12NH 1.19A 69 MOHM SMD
FIXED IND 33UH 45MA 13 OHM SMD
FIXED IND
EVAL BOARD FOR L4971
TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER
FIXED IND 7.5UH 420MA 550 MOHM
FIXED IND 18UH 75MA 4.4 OHM SMD