
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RL855 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 270 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 490 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 1.2Ohm Max |
| Q @ Freq: | 20 @ 790kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 3.2MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 100°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.307" Dia (7.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.217" (5.50mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of RL855-271K-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 2.5UH 2.6A 17.6 MOHM
FIXED IND
FIXED IND 7.5UH 155MA 2.7 OHM TH
FIXED IND 3.3MH 630MA 2.53 OHM
XTAL OSC VCXO 200.0000MHZ HCSL
IC REG BUCK 5V 3A TO263-7
FIXED IND 270UH 490MA 1.2 OHM TH