
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 0603HP |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ceramic |
| Inductance: | 56 nH |
| Tolerance: | ±2% |
| Current Rating (Amps): | 610 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 300mOhm |
| Q @ Freq: | 50 @ 250MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 2.2GHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 200 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Size / Dimension: | 0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 0603HP-560EGTS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 100UH 62MA 13 OHM SMD
FIXED IND 47NH 500MA 280 MOHM
FIXED IND 620UH 101MA 13 OHM TH
CRYSTAL 54.2400MHZ 8PF SMD
CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM
ALUMINUM TUBULAR HANDLE
FIXED IND 56NH 610MA 300 MOHM