
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2890 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Molded |
| Material - Core: | Phenolic |
| Inductance: | 2.2 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 1.64 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 160mOhm Max |
| Q @ Freq: | 60 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 125MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.280" Dia x 0.900" L (7.11mm x 22.86mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 800 |
Current price of 2890-04J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 330NH 865MA 200 MOHM
FIXED IND 18MH 52MA 143 OHM TH
FIXED INDUCTOR 2.2UH
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
FIXED IND 2.2UH 1.64A 160 MOHM
M50X1.5 CORD GRIP SS/TPE
FUSE GLASS 250VAC