SD18-102-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1MH 136MA 14.01 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SD18-102-R PDF
Type Description
Series:SD
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 mH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):136 mA
Current - Saturation (Isat):102mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):14.01Ohm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)