IMC1008ERR82J
Description
FIXED IND 820NH 180MA 2.3 OHM
DataSheet
IMC1008ERR82J PDF
Type Description
Series:IMC-1008
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:820 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):180 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.3Ohm Max
Q @ Freq:45 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:350MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.075" (1.90mm)