160R-822FS
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 8.2UH 230MA 2.4 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
160R-822FS PDF
Type Description
Series:160R
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:8.2 µH
Tolerance:±1%
Current Rating (Amps):230 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.4Ohm Max
Q @ Freq:40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:30MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max):0.080" (2.03mm)