DFE201210S-1R5M=P2
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 2A 96MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
DFE201210S-1R5M=P2 PDF
Type Description
Series:DFE201210S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Type:Wirewound
Material - Core:Metal
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2 A
Current - Saturation (Isat):2.7A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):96mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)