PD43R-682M
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.8UH 950MA 131 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PD43R-682M PDF
Type Description
Series:PD43R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):950 mA
Current - Saturation (Isat):950mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):131mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.165" L x 0.153" W (4.19mm x 3.89mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)