160R-562JS
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 5.6UH 270MA 1.8 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
160R-562JS PDF
Type Description
Series:160R
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:5.6 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):270 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.8Ohm Max
Q @ Freq:44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:42MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max):0.080" (2.03mm)