
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 160 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Iron |
| Inductance: | 560 nH |
| Tolerance: | ±3% |
| Current Rating (Amps): | 795 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 200mOhm Max |
| Q @ Freq: | 50 @ 25MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 180MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 25 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.080" (2.03mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 160-561HS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 240UH 853MA 110 MOHM
FIXED IND 14UH 5.5A 28 MOHM SMD
FIXED IND 150NH 745MA 175 MOHM
XTAL OSC VCXO 200.0000MHZ HCSL
FIXED IND 8.2MH 52MA 119 OHM TH
FIXED IND 560NH 795MA 200 MOHM
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V