
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DC1050R |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | - |
| Inductance: | 1.2 mH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 2 A |
| Current - Saturation (Isat): | 2.2A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 462mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.180" Dia (29.98mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.840" (21.34mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of DC1050R-125K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 10UH 2A 40 MOHM TH
FIXED IND 8.2MH 29MA 167 OHM TH
FIXED IND 680UH 79MA 32 OHM SMD
RES SMD 49.9 OHM 1W 1206 WIDE
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/2W 2010
FIXED IND 4.7NH 1.32A 70 MOHM
FIXED IND 1.2MH 2A 462 MOHM TH