ER1641-752JP
Description
FIXED IND 7.5UH 245MA 1.32 OHM
DataSheet
ER1641-752JP PDF
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:7.5 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):245 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.32Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:50MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)