S4924-183H
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 18UH 580MA 890 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
S4924-183H PDF
Type Description
Series:S4924
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:18 µH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):580 mA
Current - Saturation (Isat):250mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):890mOhm Max
Q @ Freq:45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:45MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):0.230" (5.84mm)