IHB5BV272K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.7MH 2.4A 459 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IHB5BV272K PDF
Type Description
Series:IHB
Package:-
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:2.7 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.4 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):459mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.600" Dia (40.64mm)
Height - Seated (Max):1.450" (36.83mm)